Scroll Top

Czy wybranie niszy rynkowej dla Twojego biznesu online to dobra rzecz?

Czy wybranie niszy rynkowej dla Twojego biznesu online to dobra rzecz?

Wybór niszy dla Twojej firmy może być dobrą rzeczą. Z drugiej strony musisz wiedzieć, że wiąże się to z kilkoma zagrożeniami, które mogą mieć negatywny wpływ na twój biznes.

Podstawą tego artykułu jest dyskusja, którą niedawno odbyliśmy na naszym koncie na Instagramie. Jeśli jeszcze nas nie obserwujesz, oto link do naszego konta.

Post, który otworzył dyskusję, nazywał się „dlaczego nie powinieneś wybierać niszy”. Wiele osób stwierdziło w swoich komentarzach, że wybór niszy jest koniecznością i zdecydowanie należy to zrobić. Zwłaszcza, że jest to bardzo ważne na początku rozwoju Twojej marki.

Ale czy to prawda? Czy naprawdę powinieneś wybrać niszę, czy od razu zacząć na szerszym rynku?

Przeanalizujmy plusy i minusy tej teorii.

Czym właściwie jest nisza?

Czym właściwie jest nisza?

Niszę można opisać jako mały segment większego rynku, który ma swoje potrzeby, preferencje i tożsamość. To właśnie odróżnia niszę od dużego rynku.

Na przykład w branży SEO można znaleźć kilka mniejszych nisz, takich jak SEO techniczne, treści, SEO mobilne, SEO lokalne, backlinki, SXO, analityka lub badanie słów kluczowych.

W każdej z tych nisz można znaleźć mniejsze nisze, takie jak SEO dla małych lub dużych firm, SEO dla sklepów e-commerce lub SEO dla blogerów. I znowu w nich można znaleźć również mniejsze nisze. Możesz kontynuować tę drogę prawie w nieskończoność.

Wiele osób twierdzi, że im bardziej konkretna będzie Twoja nisza, tym lepiej dla Twojej firmy.

Jak wybrać niszę?

W 2016 roku magazyn Entrepreneur opublikował artykuł o znalezieniu odpowiedniej niszy.

Zalecają określenie Twoich zainteresowań i pasji, problemów, które możesz rozwiązać, przeprowadzenie badań konkurencji, przetestowanie pomysłów i określenie rentowności Twojej niszy.

I tutaj możemy rozpoznać pierwsze problemy.

Czym właściwie jest nisza

Dlaczego nie miałbyś wybrać niszy?

Jak wspomnieliśmy już na początku, wybór niszy jest nieco trudny. Z jednej strony bardzo pozytywne jest posiadanie konkretnej grupy, do której kierujesz swój produkt lub usługę.

Z drugiej strony wszystko ma swoje ograniczenia.

Na przykład:

Bycie w niszy może powstrzymać Cię przed zarabianiem pieniędzy.

Jeśli zdecydowałeś się założyć biznes online, powiedzmy sklep e-commerce, prawdopodobnie będziesz inwestował w jakiś rodzaj marketingu. Jednym z najczęstszych w biznesie online jest SEO, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. Przebywanie w małej niszy może pomóc Ci zająć wyższą pozycję w rankingu i znacznie szybciej niż na ogromnym rynku, ale nie musi to oznaczać, że będziesz w stanie na tym zarobić.

Targetowanie słów kluczowych o mniejszej liczbie wyszukiwań i kliknięć przyniesie mniejszy ruch organiczny, a jakość ludzi może być również znacznie niższa. Im bardziej szczegółowe słowo kluczowe, tym trudniej znaleźć więcej klientów.

W mniejszej niszy blokujesz się przed innymi potencjalnymi klientami, którzy mogliby kupić Twoją usługę lub produkt.

Bycie w niszy może powstrzymać Cię przed rozwojem.

Kolejny problem, który możesz napotkać w niszy, wiąże się z rozwojem Twojego biznesu.

Gdy sprzedasz już swoją usługę lub produkt większości osób w niszy, możesz przestać się rozwijać. Tak, przez jakiś czas będziesz miał zrównoważony biznes ze stabilnymi dochodami, ale co jeśli następnego dnia pojawi się nowy konkurent i odbierze połowę Twoich klientów?

Ponownie, możliwość dotarcia do większej liczby klientów spoza niszy może być korzystna dla Twojego rozwoju.

Bycie w niszy wymaga mniej pracy.

Niektórzy uważają, że bycie w niszy wymaga mniej pracy. Że wystarczy wejść super głęboko w rynek i wtedy wszystko ułoży się samo.

To nieprawda.

W oba sposoby będziesz musiał wykonać tę samą pracę. I nie ma znaczenia, czy robisz to dla 1000 czy 100 000 osób. Nadal będziesz musiał wykazać pewną wartość dodaną, która przekona Twoich klientów do zakupu Twojego produktu lub usługi. Ponadto, z niszą lub bez, nadal musisz tworzyć branding, strategię marketingową lub zarządzać wieloma kontami w mediach społecznościowych.

Wszystko to wymaga takiej samej ilości pracy i wysiłku. Odważę się również powiedzieć, że zadowolić ekspertów w danej niszy może być znacznie trudniejsze od zadowolenia generalistów spoza niej.

Wniosek.

Postawmy sprawę jasno. Nie mówimy, że wybór niszy to zła rzecz i że nie powinieneś tego robić. To nie jest nasz cel.

Po prostu stwierdzamy fakty, o których powinieneś wiedzieć, a tylko czas pokaże, czy Twoja decyzja była słuszna, czy nie.

Na koniec, jeśli uważasz, że Twój produkt lub usługa są wyjątkowe i rozwiążą problem wielu klientów, samo poszukiwanie niszy może nie być najlepszym pomysłem.

Po prostu wyjdź, przetestuj swój pomysł na większej rzeszy odbiorców i przeanalizuj wyniki.

Leave a comment